Завърши ремонтът на Дома за стари хора 

Завърши ремонтът на Дома за стари хора 

Завърши ремонтът на Дома за стари хора 
Снимки: Община Разград

Обновеният Дом за стари хора в Разград беше открит днес със специална церемония, с прерязване на лента и с водосвет. Ремонтът беше извършен с 2 053 951,81 евро, отпуснати по Националния план за възстановяване и устойчивост. Сградата е преустроена и основно обновена, при запазване на капацитета от 80 души. В момента там живеят 67 души, приемът продължава.

В рамките на проекта са внедрени енергоефективни мерки, включително вътрешна изолация на сутерена, външна топлоизолация на покрива. Изградена е нова отоплителна инсталация с подменена тръбна мрежа и радиатори, подменени са осветителните тела, монтирани са 12 слънчеви колектора за производство на топла вода и фотоволтаична система, която ще захранва консуматорите на електрическа енергия в сградата. Монтиран е нов външен асансьор с големина, позволяваща транспортиране на легло. Изградена е външна рампа и са монтирани тактилни плочки в цялата сграда. Към всяка стая са обособени санитарни възли. Изградена е кухня с модерно оборудване, създадени са условия за приготвяне на храна и от самите потребители, нова са също мебелировката, постелъчният инвентар, завесите, домакинските уреди, болничните легла, дюшеците, напълно обновено е и медицинското оборудване – биорезонансен апарат, ултразвуков терапевтичен апарат, стерилизатор, както и машина за почистване на под. Изградена е площадка за спорт и рекреация на открито, има беседки, засадени са дървета, изградено е и алейно осветление.

Лентата на новата придобивка беше прерязана от кмета на община Разград Добрин Добрев, от областния управител Айлин Башева, от директора на Дома Айше Еюбова и от бившия служебен министър на труда и социалната политика д-р Хасан Адемов. Водосветът беше отслужен от отец Дмитрий Терзи.