Промени в работата на синята зона и платените паркинги

Промени в работата на синята зона и платените паркинги

Промени в работата на синята зона и платените паркинги
Снимка: Община Разград

По-модерен, удобен и справедлив режим на паркиране в Разград се въвежда от 1 юли. Това съобщават от Общината. Промените са насочени към по-добра организация, по-лесен достъп до свободни места, повече възможности за плащане и по-ефективен контрол върху нарушенията, заявяват от администрацията.

За престой в обхвата на синята зона гражданите ще могат да заплащат по няколко начина: чрез sms на номер 1384 с изписване на регистрационния номер на автомобила на латиница; чрез мобилното приложение Blink Parking; чрез мобилното приложение PayPark.

Подробна информация за начините на плащане, обхвата на синята зона, цените, пропуските и режима на паркиране ще бъде публикувана на официалния сайт на Община Разград.

Цената за кратковременно паркиране в синята зона е 0,60 евро на час. Работното време остава от понеделник до петък от 8 ч. до 17,30 ч. В събота, неделя и на официалните празници зоната не функционира и паркирането е безплатно.

Успоредно с това, Община Разград предприема мерки за модернизиране на платените общински паркинги. На паркинг №1 до „Български пощи“ на улица „Дунав“ и на паркинг №2 до Средношколското общежитие на улица „Никола Вапцаров“ №10 ще бъдат въведени автоматизирани системи с бариери и паркомати за самотаксуване. Двата обекта не са част от синята зона и ще функционират като самостоятелни платени паркинги.

Запазват се възможностите за ползване на паркинги от хора с увреждания – безплатен престой на регламентираните места с продължителност до 2 часа.

Електрическите автомобили също ще могат да паркират безплатно в синята зона до 2 часа, след което ще се заплаща стандартна такса за престой.

Община Разград засилва и контрола по отношение на неправилното паркиране. На терен ще работят служители, осъществяващи контрол върху платеното паркиране, както и инспектори от звено „Ред и сигурност“.

При кратковременно паркиране в синята зона без извършено заплащане се поставя скоба на автомобила, а при неправилен престой и паркиране се съставя неприсъствен фиш по реда на Закона за движението по пътищата, уточняват от Община Разград.