Кметове поставиха местни проблеми пред областния управител
Областният управител на Разград Айлин Башева проведе работна среща с кметове и заместник-кметове на общините в Лудогорието. Основната цел беше да бъдат обсъдени актуалните предизвикателства пред общините и региона, както и да се набележат възможности за съвместни действия и координация при решаването на текущите проблеми.
В срещата участваха заместник-кметът на община Разград Полина Иванова, кметът на община Исперих Белгин Шукри, кметът на община Кубрат Алкин Неби, кметът на община Завет Ахтер Велиев, кметът на община Лозница Севгин Шукри, заместник-кметът на община Самуил Севим Рамаданова и кметът на община Цар Калоян Дауд Аляовлу.
Сред основните затруднения, посечени от местната власт, бяха посочени забавянето на приемането на държавния бюджет, което е възпрепятствало реализацията на инвестиционните програми на общините, необходимостта от по-ясни правила за разпределение на средствата по инвестиционните проекти и притесненията около изпълнението на втория етап на програмата за енергийно обновяване на жилищни сгради. Поставен беше и проблемът със забавени плащания по различни програми и проекти.
Кметовете поставиха и въпроси, свързани с поддръжката на републиканската пътна мрежа: неокосени крайпътни участъци, липса на финансиране за почистване коритата на реки и дерета, необходимост от работна ръка по програми за заетост за поддържане на обществените пространства, спешна нужда от ремонт на учебни заведения, съдействие за прехвърляне на сгради на закрити държавни училища към общините, осигуряване на устойчивост на социални услуги след приключване на проектното им финансиране, увеличаване бройките за социални асистенти и домашни помощници, предвид застаряващото население в областта.
Областният управител Айлин Башева призова представителите на общините да предоставят в писмен вид поставените проблеми и предложения, за да могат те да бъдат систематизирани и изложени пред съответните министерства и държавни институции.
По покана на областния управител в срещата участваха представители на Дирекцията „Бюро по труда“ – Разград, които представиха новата програма на Агенцията по заетостта „Заетост без бариери“. Очаква се тази програма в голяма степен да отговори на потребността от работна ръка за поддръжка на общински терени, включително за почистване коритата на реки и дерета. Очаква се кандидатстването да стартира в кратки срокове. Бюджетът е от близо 41 млн. евро. Програмата ще се реализира на територията на всички области и общини в страната до 31 декември 2029 г.
Чрез него ще бъде дадена възможност на общините и областните администрации, а по някои от мерките и на работодатели от частния сектор, да наемат за определен срок безработни от уязвими групи.